…to innowacja pedagogiczna, która napisałam z myślą o młodszych uczniach naszej szkoły. Inspiracją do jej stworzenia stały się moje wieloletnie obserwacje i doświadczenia w pracy z dziećmi oraz chęć udziału w pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej. Małe dzieci rozpoczynające naukę w szkole są spragnione poznawania świata, a język programowania- obok języka ojczystego i języka obcego, jest trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by zrozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Język programowania pozwala uczniom rozwijać kreatywne myślenie, sprzyja rozwojowi intelektualnemu i pozwala nadążać za postępem nowoczesnej techniki. Pracując z uczniami na pierwszym etapie kształcenia zauważyłam, że posiadanie i użytkowanie komputera należy dziś do rzeczy codziennych i oczywistych. Dzieci bardzo wcześnie rozpoczynają edukację informatyczną. Najpierw stykają się z nią w domu rodzinnym, a następnie w szkole podstawowej, gdzie uczą się pierwszych umiejętności komputerowych. Niejednokrotnie już wiedza i umiejętności dzieci są imponujące. To dobry moment, aby pokazać im, że komputer nie jest sterowany myszką czy klawiaturą, lecz umysłem. Dostarczyć satysfakcji z samodzielnych odkryć, ukazać nowe horyzonty i ścieżki myślenia. Zachęcić do samodzielnych poszukiwań i pokierować pracą podopiecznych tak, aby każde dziecko podczas zajęć mogło osiągnąć swój drobny sukces. Uczniowie klasy II a już drugi rok cieszą się z zabawy w świecie komputerowym, z samodzielnych poszukiwań i odkryć, a także kształtują umiejętność logicznego myślenia, intuicji oraz wyobraźni. Zajęcia te sprawiają dzieciom wiele radości , osiągane sukcesy wywołują uśmiech na dziecięcych buziach i umacniają wiarę we własne możliwości.

Ewelina Szwec

IMG 0967_m

 

„Jest taki dzień w roku, gdy miłość się w sercach podwaja i światłem jaśnieje wśród zmroku - to dzień Świętego Mikołaja”.

 W środę - 6 grudnia w naszej szkole, przy ul. Wiejskiej, już od samego rana mikołajkowy, radosny nastrój udzielał się wszystkim uczniom klas młodszych…nie mogli doczekać się odwiedzin Świętego Mikołaja. Kiedy oczekiwany gość już przyszedł i rozgościł się w klasie, uczniowie, aby dostać prezent, musieli wykazać się swoimi wiadomościami i umiejętnościami. Wszyscy wyśmienicie poradzili sobie z mikołajkowymi zadaniami i udowodnili, że potrafią być grzeczni. Święty Mikołaj w zamian za piosenki i kolędy zagrane na fletach, obdarował uczniów prezentami. Po pożegnaniu z naszym gościem, dzieci rozpakowały prezenty i rozmawiały wraz ze swoimi wychowawczyniami na temat radości z otrzymanych prezentów oraz radości, jaka płynie z obdarowywania prezentami bliskiej osoby. Mikołajkowy nastrój towarzyszył wszystkim przez cały dzień. Dzieci szczęśliwe wróciły do domu, pamiętając o tym, że „każdy może zostać Świętym Mikołajem”. A co najważniejsze –odwiedziny Świętego Mikołaja rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia!     

Ewelina Szwec- nauczycielka ZSP

IMG 1450_m

 

 

 

W CHLEBOWEJ CHACIE

11 października 2017r. uczniowie klasy 3a i 3b PSP wzięli udział w edukacyjno-krajoznawczej wycieczce w piękne tereny Beskidu Śląskiego-okolice Wisły, Brennej. Dzieci podziwiały uroki przyrody regionu górskiego, obserwowały początek i bieg rzeki Wisły, by ten sposób gromadzić i  utrwalać wiedzę o naszym kraju.

Niezwykłym walorem edukacyjnym stały się warsztaty w Chlebowej Chacie w Górkach Małych. Było to spotkanie z dawnym życiem na wsi. Dzieci poznały szereg urządzeń, maszyn, sprzętu domowego używanego dawniej. Wysłuchały wiele cennych ciekawostek z życia pszczół. W praktyczny sposob  poznawały etapy domowej produkcji chleba, proces oddzielania śmietany od mleka, sposób wyrobu masła, maślanki, sera i serwatki. Samodzielnie wykonały również podpłomyki, by na koniec cieszyć się swoją pracą i przy wspólnym stole degustować gotowe przysmaki z miodem, masłem lub smalcem.                                                                   

Ogromnie dziękujemy Państwu Elżbiecie i Damianowi Lechoszestom-właścicielom pracowni malarskiej w Baborowie, za dofinansowanie udziału naszych uczniów w warsztatach w Chlebowej Chacie.                                                                                                                                                                                                                                                                                       wychowawczynie klas trzecich Lidia Wrzos i Helena Prygoń

 

 

 07 czerwca 2017r. grupa uczniów ZSP w Baborowie wyruszyła na wycieczkę do Katowic, gdzie znajduje się siedziba słynnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Dzięki staraniom nauczycielki muzyki, pani Anny Dawidów, udało nam się dostać na koncert edukacyjny NOSPR. Orkiestra pod dyrekcją Yoshinao Kihara, jednego z trzech finalistów ubiegłorocznego konkursu na asystenta dyrygenta w NOSPR, wykonała utwory:

Maurice’a Ravel’a – Koncert fortepianowy G-dur, cz. I

Charles’a Ives’a – Central Park in the Dark  

George’a Bizet’a – Habanera i Seguidilla Carmen oraz pieśń torreadora z opery Carmen

Rodiona Szczedrina – Suita Carmen (wybór części).

W klimat i nastrój prezentowanych dzieł wprowadzała pani dyrektor Joanna Wnuk – Nazarowa ciekawie opowiadając o kulisach powstawania utworów oraz biografiach ich kompozytorów.

               Dla większości uczniów z Baborowa był to pierwszy kontakt z muzyką klasyczną i to w najlepszym wydaniu.

Niektórzy początkowo sceptyczni, wracali do domów pod ogromnym wrażeniem muzyki, jej brzmienia oraz przepięknego, nowoczesnego gmachu, o którym tak pisze Tomasz Konior architekt i jego twórca Kluczowym założeniem było stworzenie budynku niczym powieść szkatułkowa, której odrębne opowiadania dopiero po połączeniu dają pełny obraz. Powstała więc wielowarstwowa, zmysłowa przestrzeń wyrażona w strukturze, materiałach, fakturach, świetle i brzmieniu, która stopniuje emocje tworząc wyjątkową atmosferę spotkań muzyków i melomanów wokół muzyki.

Cóż więcej można powiedzieć?

Anna Rozłucka-Jankowska
ZSP Baborów

nospr m

 

 

Gaja Kołodziej to odnosząca spore sukcesy pisarka młodego pokolenia.

Jej książki cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodzieży. Pisarka bardzo chętnie spotyka się ze swoimi czytelnikami, toteż 26.05.2017r. uczniowie ZSP w Baborowie mieli okazję porozmawiać z autorką ich ulubionych powieści. Było to jednak nietypowe spotkanie. Po pierwsze - wirtualne, prowadzone przez Skyp’a, po drugie transmitowane aż z Korei, bo tam właśnie Gaja Kołodziej przebywała. Jak się okazało pisarka jest zapaloną podróżniczką. Ostatnio jej fascynacje związane są z Azją, stąd podróż po Półwyspie Koreańskim i nauka tego trudnego dla Europejczyków języka. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć kilka słów, zwrotów i zdań po koreańsku, które Gaja Kołodziej zdążyła już opanować, a sama przyznała, że nie było to proste.

Głównym tematem rozmowy z pisarką były jednak książki. Uczniowie byli bardzo ciekawi jak rozpoczęła się jej przygoda z literaturą. Skąd czerpie inspiracje i pomysły na nowe powieści, jak długo pisze jedną książkę i co radzi początkującym w tej dziedzinie, młodym twórcom. Spotkanie choć nietypowe, przebiegało w przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Pytań było dużo i mamy nadzieję, że następnym razem pani Gaja Kołodziej spotka się już nie wirtualnie, ale na żywo z czytelnikami w Baborowie.

Anna Rozłucka-Jankowska
ZSP w Baborowie


 

 

 „Spontaniczne Ekspresje” w szkole? Czemu nie? Wszystko za sprawą pani Violetty Larysz-Wołek malarki, która wraz z grupą swoich podopiecznych, młodych adeptów sztuki, gościła w dniu 22 marca w ZSP w Baborowie. Ich prace, pod takim właśnie tytułem, można oglądać w holu szkoły. Powstały one w wyniku spontanicznych działań wyzwolonych poprzez ekspresję ruchową, taniec i muzykę w pracowni „EVOLUTIO”. W przytulnych wnętrzach pracowni artystycznej, na poddaszu wysokiej kamiennicy, na co dzień odbywają się zajęcia i warsztaty pozwalające dzieciom, młodzieży, ale także i dorosłym odkryć w sobie drzemiącego artystę i udać się w podróż w głąb siebie.

Uczniowie klas 4 – 6 PSP mieli okazję doświadczyć zaledwie namiastki, tego co dzieje się podczas takich zajęć. Przekonali się, że z pięciu różnych elementów można stworzyć ponad setkę (bo tylu uczniów wzięło udział w wernisażu) prac, z których każda jest inna.

Tak do obejrzenia wystawy zachęca pani Violetta Larysz - Wołek

Na wystawie będzie można zobaczyć wybrane prace dzieci i młodzieży, efekt ich twórczych poszukiwań, odkryć, a przede wszystkim zabawy. Podczas oglądania zachęcam do wyjścia poza ramy umysłu, poza oczekiwania i ocenę, a tym samym otwarcie się na tych młodych artystów. Artystów, którymi gdzieś w głębi wszyscy jesteśmy. Być może każdy znajdzie tam jakąś cząstkę siebie.

WYSTAWA potrwa od 22 marca do 20 kwietnia 2017r.

Zapraszam!

Anna Rozłucka-Jankowska

Nauczycielka ZSP w Baborowie

 

 

21 marca…. pierwszy dzień wiosny! Tak długo wyczekiwany i wreszcie jest! A wraz z nim koncert nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu.

Muzycy zaprezentowali jedynie cześć instrumentów, na których gry można uczyć się w ich szkole. Były wiolonczele, skrzypce, altówki, kontrabas (tylko odrobinę większy od właściciela) flety, fagoty, trąbki, puzony, akordeon, pianino, na którym wspaniale zagrała nasza uczennica Laura Górna z klasy 6a, i kilka innych. Prezentacji towarzyszyła muzyka solistów, duetów i zespołów np. wiolonczelowego czy akordeonowego i instrumentów dętych. Niestety atmosfery sali koncertowej nie da się przenieść do choćby najlepszej sali gimnastycznej, chociaż, jak zapewniali muzycy, akustyka była wyjątkowo sprzyjająca. Dlatego nasi goście zaprosili wszystkich chętnych na „Drzwi Otwarte” w PMS, które odbędą się 22.04.2017r. Będzie tam można podziwiać wszystkie instrumenty, zespoły i muzyków.

                Dziękuję pani dyrektor Alicji Szuba za pomoc oraz zaangażowanie w organizację koncertu.

   Anna Rozłucka-Jankowska

   Nauczycielka ZSP w Baborowie


 
More Articles...
21617360
21776740